-->

Halı Yıkama İşi Nasıl Kurulur

Sponsorlu Bağlantılar

Halı Yıkama İşi Nasıl Kurulur


Para Kazandıran İş Fikrileri Halı Yıkama İşine Başlamak, Halı Yıkama İşi Kurmak.

Halı Yıkama İşine Başlamak
Halı Yıkama İşine Başlamayı Düşünenler, Halı Yıkamanın Yanında, Koltuk, Perde, Battaniye, Yerinde Yıkama Hizmeti Vererek İş Hacmini Büyütülmelidir.

Halı Yıkama İşi İçin Gerekenler

• Halı Yıkama Makinesi Olmazsa Olmazdır. Otomatik Yada Elle Hareket Eden Halı Yıkama Makinesi Şarttır. Otomatik Yıkama Makineleri 35 Bin Türk Lirası İken Elle Çevirmeli Makineleri 7-8 Bin Türk Lirasına Alınabilir.
• Halı Sıkma Makinesi Gerekecektir, Bunun İçin 8-10 Bin Türk Lirası Ayrılmalıdır.
• Halıların Kurutulması İçin Kurutma Makinesi Gereklidir Ve 13 Bin Türk Lirası Ayırmak Gerekir.
• Halıları Evlerden Alıp Teslim Edebilmek İçin En Az Bir Araç Gereklidir. Panelvan Araç İçin En Az 20 Bin Türk Lirası Ayırmak Gerekecektir.
• Uygun Yer Ve Dükkan Seçimi, Oda Kaydı, Belediyeden Ruhsat, İçin 6-7 Bin Türk Lirası Gözden Çıkarılmalıdır.
• Halı Yıkama Dükkanının Reklamı İçin 2-3 Bin Türk Lirası Ayrılmalıdır. Mutlaka Bulunduğunuz İlçe Adıyla Bir Web Sitesi Kurdurulmalı (Örnek: seyhanhaliyikama Vb.) Kartvizit Ve Broşür Hazırlatılıp Dükkanın Tanıtımı Yapılmalıdır.
• Halı Yıkama İşi Kurmanın Maliyeti Kurulacak İşletmeye Göre 70 Bin Türk Lirası İle 150 Bin Türk Lirası Arasında Değişmektedir.

Halılar Neden Yıkanır
Özellikle Ev Hanımlarının Halıda Temizlik Alışkanlıkları, Görünen Kir Ve Lekeleri Yok Etmeye Yöneliktir. Halının Üzerinde Gözle Görünen Kir Veya Lekeler Ortadan Kaldırılmalı Elbette Ama Bir De İşin Gözle Görünmeyen Yönü Var. Mite’lar Ve Bakteriler, Gözle Görünmeyen Ancak Hızla Çoğalan Mikro Organizmalardır Ve Sağlık Açısından İnsanlara Zarar Vermektedir. Bu Mite Ve Bakterilerin Halıdan Atılmaları Ancak Derinlemesine Yapılacak Bir Temizlik İle Mümkün Olmaktadır. Bunu Evdeki İmkanlarla Yapmak Mümkün Değildir. Halı Yıkama Firmalarına Bu Yüzden İhtiyaç Duyulmaktadır. Halıların Hijyen Bakımından İstenen Temizlikte Olabilmesi İçin De, Halı Yıkama İşlemlerinde Doğru Yöntemlerin Uygulanması, Doğru Temizlik Malzemelerinin Seçilmesi Ve Doğru Makinelerin Kullanılması Gerekiyor.

Halılar Zamanında Temizletilmezse, Havların Arasındaki Kir Veya Lekeler Zamanla Halının Dokularına İşler. Bu Şekilde Halı Yıpranmaya Başlar. Hızla Üreyen Mite Ve Bakteriler De Halının Dokusunu Tahrip Eder. Bu İki Taraflı Tahribat Halının Ömrünü Kısaltır. Ama Daha Önemlisi Bu Durum İnsan Sağlığını Tehdit Etmeye Başlar.

Halılar Nasıl Yıkanır
Bir Kere Her Halının Kendine Özgü Dokunuş Şekli, İplik Özellikleri, Renk Özellikleri Ve Kendine Özgü Motifleri Vardır. Her Halıya Uygulanacak Temizlik Yöntemi Aynı Olamaz. Ne Halı Yıkamada Kullanılacak Makineler, Ne Temizlik Maddeleri, Ne De Yıkama Şekilleri Aynı Olamaz. Her Halıya Ayrı Titizlik Gösterilmeli Ve Farklı Yıkama Teknikleri Uygulanmalıdır.

Yine De Genel Çizgileri İle Halı Yıkama İşi, Özel Makineler Kullanılarak Halının Tozlarının Alınması İle Başlar. Sonra Halı Önlü Ve Arkalı Yıkanır. Burada Halının Özelliklerine Uygun Temizlik Maddeleri Kullanılır. Halı Üzerindeki Kir Ve Lekelere Bu Aşamada Müdahale Edilir. Arkasından Halı Durulanır. Üzerinde Hiçbir Şekilde Su Ve Şampuan Artığı Kalmamalıdır. Daha Sonra Halılar Santrifüj Makinesine Konulur Ve Halının Özelliklerine Uygun Bir Devirde Çalıştırılır Ve Halıdaki Su Tamamen Atılır. Nihayet Makineden Alınan Halı Önce Havalandırılır Sonra Da Kurutma Odasına Konulur. Burada Sıcak Hava Üfleyen Ve Nemi Yok Eden Makineler Kullanılır. Son Aşamada Halılar Hav Alma Makinesinden Geçirilir.

Halı Yıkama İşi Nasıl Kurulur
Kazançlı Bir İş Olduğu İçin Halı Yıkama İşine Girmek İsteyen Çok Kişi Var. Ancak İşin Doğrusu, Halı Temizlik İşini Hakkıyla Yapan Firma Sayısı O Kadar Da Fazla Değil. Otomobil Yıkama Firmaları Bile Halı Yıkadıklarını İddia Ediyorlar Ama Yaptıkları İş Halıları Islatıp Kurutmaktan Öteye Gitmiyor. Kalitesiz, Sıradan Temizlik Maddeleri Kullanan, Kuyudan Çektiği Su İle Halıları Temizlemeye Çalışan, Niteliksiz Eleman Çalıştıran Firmalar Yok Değil.
Oysa Halı Yıkama İşi Profesyonelce Yapılması Gereken Bir İştir. Şimdi Basitçe, Halı Yıkama İşine Girmek İsteyenlere Küçük Tüyolar Verelim:

• Sunulacak Hizmetlere Baştan Karar Verilmeli. İpek Ve Antika Halılar Yıkanacak Mı? Kilim, Battaniye Ve Yorgan Yıkanacak Mı? Koltuk Yıkanacak Mı? Halıfleks Yıkanacak Mı? Overlok Ve Halı Tamiri Yapılacak Mı?
• Hedef Doğru Konulmalı. Sadece Konutlara Mı Hizmet Verilecek, Yoksa Ofislere De Gidilecek Mi?
• Yapılacak İşe Uygun Ve Kaliteli Makineler Seçilmeli. Halı Yıkama İşi Bir Miktar Yatırım Gerektiriyor Elbette. Toz Alma, Yıkama, Sıkma, Kurutma, Hav Alma Gibi Farklı Özelliklerde Makinelere Sahip Olmak, Rakiplere Karşı Üstünlük Sağlar. Hatta Avrupa Standartlarında Makineler Kullanmak Müşteri Memnuniyeti Açısından Çok Önemlidir.
• Deneyimli, Bilgili Ve İşten İyi Anlayan Personel Seçilmeli. Bu Sektörde İsim Yapmak, Kaliteli, Hızlı Ve Güvenilir Olmaktan Geçiyor. Nitelikli Personel Olmadan Bunlar Elde Edilemez.
• Halı Yıkama İşinde Olmazsa Olmazlardan Biri Servis Aracıdır. Çünkü Bu Hizmetin Temel Kuralı, Temizlenecek Halıları Bulundukları Yerden Teslim Almak Ve Temizlik Sonrası Buralara Teslim Etmektir.
• Halıların Yıkanacağı Tesis Geniş Ve Ferah Olmalı. Halıları Yol Kenarlarında Kurutan Firmaları Düşünün. Yıkanan Halılar Kururken, Bir Yandan Tozlanmaya Başlıyor Bile.
• Tesisin İçinde Temizlik Maddeleri Ve Araçları, Basınçlı Su Hortumları, İlaç Püskürtme Araçları, Atık Su Ve Temiz Su Vanaları Bir Karmaşa İçinde Olmamalı. Hatta Telefon Görüşmeleri Ve Yazışmalar İçin Ayrı Bir Ofis Bulunmalı.
• İş Yeri Açmak İçin Gerekli Resmi Formaliteler Tamamlanmalı. Dikkat Edin, Çevrede Kayıt Dışı Çalışan, İzinsiz Faaliyet Gösteren, Haksız Kazanç Peşinde Olan Temizlik Firmaları Var Ve Bunlar Sektöre Zarar Veriyor.
• Bütün Bu Hazırlıklar Elbette Bir Maliyet Gerektiriyor. İşe Girişmeden Önce Bir Maliyet Muhasebesi Yapılmalı. Ne Kadar Para Yatırılacak, Ne Kadar İş Alınacak, Ne Kadar Para Kazanılacak, Bir Hesap Yapmadan, Hiç Bir İşe Girişilemez Zaten.

Sponsorlu Bağlantılar