-->

Tatlı Patates Yetiştiriciliği Organik Tarım

Sponsorlu Bağlantılar

Tatlı Patates Yetiştiriciliği Organik Tarım


Organik Tatlı Patates Yetiştiriciliği İş Fikri
Para Kazandıran İş Fikirlerinden Organik Tatlı Patates Yetiştiriciliğinin Ne Kadar Kazandırdığına Geçmeden Önce Organik Tarım Hakkında Bilgi Vermemiz Gerekiyor. Çünkü Tatlı Patatesin Yetiştirmesi Kadar Organik Olması Da Önemlidir. Peki Organik Tarım Nedir Diyorsanız Hemen Cevabını Verelim.

Organik Tarım Nedir?
Organik Tatlı Patates Yetiştiriciliği Tarımsal İş Fikirleri
Tarımın Suni, Zararlı Gübrelerle Desteklenmesi Sonucu Oluşan Ölü Hücreli Topraklar Tarım Alanında Sağlıksız Ürünlerin Meydana Gelmesinde Büyük Rol Oynamaktadır. Bunu Ortadan Kaldırmak İçin Temiz Malzeme Kullanılmaya Özen Gösterilmeli. Böylelikle Organik Tarım İle İnsan Sağlığını Tehdit Eden Ürünler Ortadan Kaldırılmış Olur.

Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir?
Tropikal İklimin Ürünü Olan Tatlı Patates Sıcak Yerlerde Yetiştirilmektedir. Bu Nedenle Tatlı Patates Yetiştirmeyi Düşünenler İklim Şartlarını Göz Önünde Bulundurarak Bu İşe Koyulmalıdır. Yapısı Gereği Soğuğa Dayanamayan Tatlı Patates Gelişmiş Bitkilerden Alınan Bir Gövde Çeliğiyle Köklendirilir. Yeni Yetiştirme Yerlerinde İse Dikim Materyali Kullanılır Ve Böylelikle Sürekli Biçimde Patates Üretilir. Sulama Koşuluna Dikkat Edildiğinde Daha Tatlı Ve Canlı Renklere Sahip Patatesler Elde Edilebilir. Özellikle Sonbahar Aylarında Hava Şartlarının İyi Olması Patates İçin Önem Teşkil Ediyor (Sıcaklığın 10 Santigrat Derecenin Altına Düşmemeli). Oluşan Yumruların Kışın Depolanarak İlkbaharda Bu Yumru Patateslerin Sıcak Yastıklara Dikilip Çeliklerinin Elde Edilmesi Patatesleri Çoğaltmaya Yetecektir. Toprağa Ekmek Yerine Böyle Yumruları Yastığa Dikilip Çelik Yöntemiyle Çoğaltmak Ülkemiz İklimi Göz Önünde Bulundurulduğunda En Uygun Yöntem Olacak Gibi Görünüyor.

İlk Olarak Yumruların Yastıklara Dikilerek Çeliklerin Elde Edilmesi Gerekir.
Bu Aşamada Sıcak Yastıklar Tercih Edilmelidir. Ara Mevsimlerde Özellikle İlkbaharda Don Olaylarının Fazla Uzun Sürmesi Tatlı Patateslerin Yetişmesini Olumsuz Yönde Etkilemektedir. Bu İklim Özelliğine Sahip Bölgelerde Ilık Yastıklar Kullanılabilir. Hazırlanan Yastıkların Üst Kısmına 10-15cm Kum Veya Harç Serpildikten Sonra Kıştan Depolanmış Yumrular Fazla Mesafeli Olmayacak Şekilde Yan Yana Dikilir. Daha Sonra 4 Cm Olacak Şekilde Kumla Üstleri Kapatılır. Hafif Sulanır Patatesler, Suyun Hızlıca Dökülmesi Patateslere Zarar Verebilir.. Patateslere Bu Şekilde Bakıldığında Kısa Sürede Sürgün Oluşur, Büyüyerek Gelişir Ve Çelik Gövde Verirler. Böylelikle Çoğaltma Yöntemi Gerçekleştirilir.

200 Bin TL Bütçe Desteğiyle Tatlı Patates Yetiştirmeciliği Projesi İmzalandı
Aa Muhabirine Yaptığı Açıklama İle MKÜ Ziraat Fak. Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, Tübitak Tarafından Onaylanan Projenin Kabul Görmesiyle Tatlı Patatesin Kalite Ve Verimini Artırmak İçin 200 Bin TL Bütçe Desteğinin Sağlandığını Açıkladı.
20 Adet Tatlı Patatesin Hatay'a Dikilmesiyle İlk Adımın Atılmış Ve Patates Yetiştirmeciliği Hayat Bulmuştur.

Tatlı Patates Diğer Patatesten Çok Farklı Bir Tada Sahiptir. Görünüm Olarak Da Farklı Olan Patates, Pancar (Şeker Pancarı) Tadındadır. Turuncu Ve Mor Renklerinin Mevcut Olması Tatlı Patatesi İkiye Ayırmaktadır. Yetiştiriciliğin Çok Kolay Ve Zahmetsiz Olması İlginin Artmasına Neden Olmaktadır. Fakat Beklenilen İlgi Gösterilmemiştir.


Tatlı Patates Ne Kadar Kazandırır?
Bir Çok Hastalığa İyi Gelen A, C Vitaminleri Bünyesinde Barındıran Bu Farklı Ürün Ne Kadar Kazandırmaktadır? Yetiştirmeciliği Zararı Ve Karı Nedir? Bu İşe Yeni Başlayacak Olan Kişiler İlk Önce Bu Soruların Cevabını Almak İçin Çırpınmaktadır. Bizde Bu Sorulara Cevap Vermeye Çalışacağız.
Yetiştirilmesi Süresince Pek Fazla İlgi, Zahmet İstemeyen Tatlı Patates Çok İyi Bakıldığı Müddetçe Paranızı İkiye Katlayacaktır. Bunun İçin Tek Yapmanız Gereken Üst Kısımda Anlatıldığı Gibi Patatesin Yetiştirilerek Çelik Vermesini Sağlamaktır. Kilosu En Az 20 TL'den Satılan Tatlı Patates Kökten Çoğaldığı İçin 20 TL'yi 40 Hatta 60 TL'ye Katlaya Bilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar