-->

Çiçekçi Dükkanı Açmak İstiyorum İş Fikirleri

Sponsorlu Bağlantılar

Çiçekçi Dükkanı Açmak İstiyorum


Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır
Yeni bir iş fikri olarak çiçekçi dükkanı açmak, özel günlerde bireylerin çiçek alması, açılışlarda çiçek gönderilmesi, işletmelerin salonlarda veya ofislerde canlı çiçek bulundurması nedeniyle karlı bir iştir. Peki bir çiçekçi dükkanı açmak için neler gereklidir ?

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK İŞ FİKİRLERİ
1 ) Resmi İzinler: Çiçekçi dükkanı açmak için ilgili belediyeden çiçekçi dükkanı açabilir ruhsatı almalı, resmi evrakların tamamını ilgili bakanlık ve belediyeden almalısınız. Bu izinlerin kapsamı genellikle, dükkanın yeri, işletmenin içeriği, yasal üyeliklerden oluşmaktadır.

2 ) Dükkan ve Ekipmanlar: Çiçekçi dükkanı açmak için il veya ilçe merkezine yakın, insan sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde dükkan yeri bulmalısınız. Bu durum daha fazla müşteri çekmenizi sağlayacaktır. Dükkan yerinin ve vitrininizin çok iyi olması gereklidir. Dükkan yeri bulduktan sonra çiçeklerin uzun süre korunması için büyük vazolar, çiçek aranjmanları yapmak için gerekli olan bitki bıçağı, çelenk malzemeleri, süs malzemeleri, çiçeklerin dış etkilerden korunarak taşınmasını sağlayacak koruyucu kılıflar, çiçek telleri, çiçek bantları, soğutucu kalıplar, çiçek depolama alanları gibi ekipmanları tedarik etmelisiniz. Ayrıca çiçek aranjmanı hazırlama ve çiçek bakımı konusunda bilgili, tecrübeli çalışanlar ile anlaşarak çiçekçi dükkanınızda daha iyi hizmet vermelisiniz. Yeni bir müessese olduğunuz için kaliteli hizmet çok önemli olacaktır.

3 ) Ulaştırma: Çiçekler genellikle belirli adreslere gönderilecek şekilde sipariş verilir. Bu durumda bir çiçekçi olarak sizin verilen adreslere belirtilen saatlerde siparişi yetiştirmeniz çok önemlidir. Bunun için bir motor kuryesi, büyük siparişler için bir otomobil sahibi olmalı ve siparişlerinizi yerine ve zamanında ulaştırmalısınız. Bu durum çok önemli olduğundan bir motosiklet ve bir otomobile sahip olmanız gereklidir. İnternet sitesi açıp online sipariş almanız satışlarınızı kat be kat artıracaktır.

Çiçek Dükkanı Açmanın Maliyeti

Bir çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız maliyet hesabınız çiçekçi dükkanının büyüklüğüne, kapsamına göre değişkenlik gösterir. Her türlü çiçeğin bulunmasını ve dükkanın büyük olmasını istiyorsanız maliyet ortalama olarak 50 – 60 bin arasında olacaktır. Ancak daha küçük bir dükkan ve kapsamı daha dar olan bir çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız maliyet ortalama olarak 10 – 20 bin arasında olacaktır. Daha küçük bir çiçekçi dükkanı hesabı yapılırken ulaştırma için gerekli olan otomobil hesaba katılmamıştır.
Çiçekçi dükkanını işletebilmek için her sabah veya haftanın belirli günleri çiçek mezatı yapılan alana giderek ihtiyacınız olan çiçekleri açık artırmada satın almanız ve çiçekçi dükkanına getirmeni gereklidir. Bir çok çiçek türü size tarladan toplandığı şekli ile geldiğinden kesme ve şekil verme işlemlerini yapmanı ve satışa hazır hake getirmeniz gereklidir. Bu işleri sizin yerinize yapacak bir kişi çalıştırdığınızda çalışan kişinin maaşı, sigorta primi gibi etkenleri maliyete eklemeniz gerekecektir. Ayrıca size oluşacak talebe göre farklı bölgelerden günlük çiçek tedarik etmeniz gerekecektir. Bu durumda farklı maliyetler ortaya çıkacak ve hesaplarınızı bu duruma göre yapmanız gerekecektir.

Çiçek Dükkanı Reklamı
Çiçek dükkanı maliyeti ilk yatırım olarak düşünülmemeli, dükkanın tutundurma ve tanıtım faaliyetleri de maliyet içerisine eklenmelidir. İş yerinizi yeni açtığınızda yapacağınız tutundurma faaliyetleri müşteri portföyünüzü oluşturmada ve çiçek dükkanınızın tanınmasında çok etkilidir. Bu nedenle yeni açılan iş yeriniz için ciddi etkileri olan reklamlar yapmalısınız. Yapacağınız tutundurma ve tanıtım reklamlarının maliyetini de iş yeri açma maliyetine eklemeniz gereklidir.

Bütün bu hesapları yapıp çiçekçi dükkanı açmaya karar verdiğinizde çiçekçi dükkanınızın işlemesi ve müşteriler arasında fısıltı ile reklamının yapılması için özel günlerde gelin arabası süslemesi, özel çiçek düzenlemeleri, aldığınız siparişten fazla çiçek demetleri hazırlamalı, müşterilerinizi şaşırtmalı ve beğenilerini toplamalısınız. Fısıltı reklamları maliyetsiz ama etkisi normal reklamdan daha fazla olan reklamlardır.

Sponsorlu Bağlantılar