-->

İŞ KURMADA YER SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Sponsorlu Bağlantılar

İŞ KURMADA YER SEÇİMİNİN ÖNEMİ


İş Kurmada Yer Seçimi Nasıl Yapılır? İş Kurmada Yer Seçiminin Önemi, İş Kurmak İsteyen Girişimciler Yer Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli, İş Kurmada Mekanın Önemi.

Aslında bu başlık için düşünmeye başladığımda aklıma ilk olarak dünyanın sanallaştığının artık İş Kurmada yer seçiminin öneminin kalmadığı her şeyin bir internet sitesi ismine bağlı olduğu geldi. Ama herkes internetten veya dijital platformlardan anlayacak diye bir kaide bulunmuyor. Yada bazı eski topraklar iş yaparken yaptığı işi hissetmek isteyebilir bu konuda katı kuralları olan birçok yaşlı tanıyorum. Örneğin bir fırın ustası ekmeğine sevgisinin katması gerektiğini yaptığı ekmeği acıkınca kendisinin de yiyebileceği gibi temiz ve güzel bir şekilde yapması gerektiğini dedemden öğrenmiştim. Ama günümüzde şöyle bir durum var fırıncı eskiden sadece mahalleye ekmek çıkartıyorsa günümüzde yüzbinlerce kişiye ekmek çıkarmak zorunda ve buda emeğin azalarak sadece seri üretim yapılması gerektiğini göstermektedir.


İş Kurmada Yer Seçimi Nasıl Yapılır?
Kısacası artık bazı meslek ahlakları geride kaldı. Neyse konumuz İş Kurmada yer seçiminin önemi sanal dünyadan uzaklaşarak biraz gerçekliğe inelim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki sizler yaşadığınız şehrin veya ülkenin en işlek en güzel yerlerinde bile iş kursanız müşterilerinize karşı sergilediğiniz tavır ve davranışlar işlerinizin kötü gitmesine neden olabilir. Ülkemizde “Esnaf Ağızı” diye tabir edilen bir cümle var. Siz istediğinizi yapın içinizde esnaflık yoksa işiniz yerinde saymaya devam eder. Sanallığa tekrar dönelim hani E-Ticaret siteleri toplu kampanyalar yapıyor ya işte esnaflıkta o kişiye özel olur. Müşterisi ile iyi anlaşan esnaf içinden geldiği için uçuk indirimler yapabilir ve bu indirimi kar oranını düşünerek yapmaz. Bir de “ Biz Yine Geleceğiz” tabiri vardır. Sanal alem de kimse bunun teminatını veremez. Zaten verse de kimse arkasını arayamaz çünkü sanal dünya çok büyük bir platform. Gerçekliğe geri döndüğümüzde “Biz Yine Geleceğiz” diyen müşteri kesinlikle o mağazaya geri gelirdi.


Makale çok ayrı bir noktaya gitti hemen toparlayayım. Sanal ve geçeklik arasındaki çizgiyi iyi belirlemelisiniz. Esnaflık ve müşteri memnuniyetini iyi temeller üzerine oturttuğunuzda İş Kurmada yer seçiminin önemi neredeyse kalmaz diyebiliriz. Tabi ki kurduğunuz işe göre bu durum değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse bir call center firması kurduysanız bunun çarşıda olmasına gerek yok çalışanlarınız dağ başında da insanların problemlerine telefonlar ile yardımcı olabilirler. Tabi ki çalışanlarınız için ulaşım durumunu göz önünde bulundurursanız şehir merkezinde olmasının sizin için daha yararlı olduğunu görebilirsiniz. Çünkü çalışanlarınız yol ve yemek masraflarını karşılamanızı isterler. Bu da sizin için zaruri masraf olur. Kısacası İş Kurmada yer seçiminin önemi büyüktür. Bir çiçekçi dükkanı açtığınızı düşünelim. İnsanlarda algıda seçicilik diye bir özellik vardır ama bu şehir merkezinde oluşturulmuş ışıklandırmalar ve kalabalıklar içinde köreldikçe körelir. Daha sonra insanların bu özelliği sadece cadde üzerindeki mağazaları, dükkanları seçebilmelerine olanak sağlar. Sizin dükkanınız ara sokağın hemen başında bile olsa insanlar ara sokaklardan çekindikleri için mümkün mertebe çok yaklaşmaz. Yada algıda seçicilik özellikleri o kadar azalmıştır ki sizin ara sokağın hemen başındaki iş yerinizi göremezler bile. Bahsettiğim tüm sorunlar nedeni ile iş yerinizin konumu çok önemlidir. Unutmayın insanlar şaşalı ve göz önünde bulunan şeyleri severler ve onları tüketmek için her şeyi yapmayı kabul ederler. yeniisfikirlerin.com

Sponsorlu Bağlantılar