-->

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE MAĞAZA AÇMAK

Sponsorlu Bağlantılar

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE MAĞAZA AÇMAK İÇİN GEREKENLER


İş Fikirleri, AVM Alışveriş Merkezlerinde Mağaza Nasıl Açılır,İş Kurmak Alışveriş Merkezlerinde Mağaza Açmak İçin Gerekenler Nelerdir, Para Kazandıran İşler AVM'lerde Mağaza Açmak.


Günümüzde birkaç alışveriş mağazasının birleşip bir çatı altında kurdukları birlikteliklere alışveriş merkezi denmektedir. Alışveriş merkezlerinde alışverişin dışında birçok etkinlik ve farklı hobi alanları bulunur. Lokantalar, sinemalar ya da oyun parkları alışveriş merkezlerinin ortak özelliği sayılabilir. İnsanlar bir alışveriş merkezine girdiğinde neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu yüzden de insanlar çoğunlukla alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmaktadır. Küçük esnaflar artık geri plana atılmış birer simge haline gelmiştir. Bu anlamda alışveriş merkezlerinde mağaza açmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

AVM ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE MAĞAZA AÇMAK İÇİN GEREKENLER

Alışveriş merkezlerinde mağaza açmak için gerekli olan unsurlar aslında her alışveriş merkezinin yapısına göre farklı olacaktır. Tabi ki burada açılacak olan ürün merkezinin özellikleri de göz önüne alınmalıdır. Bir sıraya koymak gerekirse:
- Öncelikle ne üzerine bir mağaza açmak istediğinize karar verin. Bu noktada kar ve zarar oranlarını hesap ederek mağazanın masraflarını karşılama gücünüze tanık olun. Seçtiğiniz işle ilgili gerekli bilgiye mağaza açılmadan önce ulaşmalı ve gerekirse bazı dekoratif düzenlemeleri bu konuda deneyim sahibi kişilerle görüşerek yapmalısınız.
- İstediğiniz ürünle ilgili büyük şirketlerden bayilik almaya çalışın. Bu sayede hem kendinizi kabul ettirme hem de ürün satışı konusunda daha karlı başlama avantajını elde edersiniz.
- Bayilik için ilk olarak seçtiğiniz bir alışveriş merkezinde tutacağınız dükkân önemlidir. İlgi alanınıza göre seçeceğiniz mesleğin en çok nerede göze çarpacağını, nasıl satış yapabileceğinizi bir uzman yardımıyla hesaplayın. Bu doğrultuda kendinize bir yer belirleyin.
- Alışveriş merkezlerinde hangi işler yoğunlukta, ne tür bir müşteri potansiyeline sahip, bulunduğu yerin ekonomik ya da sosyal durumu nasıl gibi öğeleri belirleyin ve bu yönde hareket edin. Seçtiğiniz meslek grubundan bulunduğu merkezde birden fazla olması sizin rekabete yenik başlamanıza neden olacaktır. Bu yüzden seçilen alışveriş merkezi hakkında önceden bilgi sahibi olmak çok önemlidir.
- Seçtiğiniz mesleğin en uygun sunumu nasıl yapılır, satışlar nasıl arttırılır konularında, bu işte deneyimli bir kişiden yardım alın. Bu sayede dükkân dekorunu, aydınlatmasını ve getirilecek ürünlerin listesini yapma şansınız olsun. Kişilere hitap edecek ürünlerin düzenlenmesi de bu noktada bir uzman ile çözülmelidir. Çünkü ürünlerin doğru dizilmemesi halinde satışlar olumsuz etkilenir. Bir mağazada ürün dizimi oldukça önemlidir. Müşteri en çok göze çarpanı değil, en ihtiyacı olduğu şeyi görmeli ve bu doğrultuda alışveriş yapmalıdır.
- Alışveriş merkezlerinde bir işyeri açacaksanız bazı zorunluluklarınız olduğunu unutmayın. Mesela her merkezin bir açılış ve kapanış saati vardır. Sizin bu merkezden önce açılış yapmanız imkansız olduğu gibi kapanışı da erken yapmanız demek müşteriler gözünde kötü bir imaj yaratır. Bu yüzden bazı zorunlulukları bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. yeniisfikirlerin.com


Yukarıdaki unsurlar doğrultusunda alışveriş merkezlerinde mağaza açılabilmektedir. Şüphesiz bu noktalarda kar ve zarar oranları da diğer küçük esnafa göre çok daha fazla olmaktadır. Müşteri portföyünün alışveriş merkezlerinde giderek yükselmesi ve genişlemesi nedeniyle bu doğrultuda atılacak adımın oldukça düşünülmüş sağlam bir adım olması gerekir. Bu yüzden böyle büyük bir adımdan önce tüm maliyetleri hesaplamak ve bazen de olumsuzu dahi düşünerek bu yola girmek gerekir. Aksi halde alışveriş merkezlerindeki yüksek kiralar ve aşırı giderler sizleri çok zor bir duruma sokacaktır. Böyle bir hamleden önce iyi hesaplanmış bütçeyle tam anlamda bir kararlılık gerekeceğinden kredi gibi riskli ödemeleri işyeri rayına oturmadan yapmamak en doğrusu olacaktır. Bu sayede yaşanacak kar veya zarar daha fazla etkili olur. yeniisfikirlerin.com

Sponsorlu Bağlantılar