-->

EVDE ÇOCUK BAKICILIĞI YAPMAK

Sponsorlu Bağlantılar

EVDE ÇOCUK BAKICILIĞI YAPMAKAileden Biri Olmanın Sırrı, Evde Çocuk Bakmak, Evde Çocuk Bakımı İşi, Evde Çocuk Bakıcılığı Yapmak, Evde Ek İş Fikirleri.

Günümüz şartlarında, çalışan kadınların yüzdesinin artmasıyla birlikte, çocukların bakımını üstlenecek kişilere ihtiyaç artmış ve bu alanda çalışarak geçimini sağlayan kadınların da sayısı oldukça fazlalaşmıştır. Evde çocuk bakıcılığı yapmak, sıradan bir iş gibi gözükse de sorumluluğu çok yüksek bir iştir. Her şeyden önce bir başkasının çocuğunun bakımını üstlenmek, aynı zamanda tüm günü onunla geçirmek ve olası kazaların, birtakım tersliklerin olabilme riskinin bilincinde olmak anlamına gelir. Anne baba açısından bakacak olursak, çocuklarını emanet ettikleri kişiye tam anlamıyla güvenmek ve çocukları için doğru kişi olduğundan emin olmak isterler. Evde çocuk bakıcılığı yapmak iki şekilde olabilir. Birincisi; kendi evinizde bir başkasının çocuğuna bakmak, ikincisi ise, çocuğa, yaşadığı evde bakmaktır. Her iki seçeneğin de avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Konuyu biraz açacak olursak; kendi evinizde çocuk baktığınızda, her gün evinizden çıkıp, belki de uzak mesafede bir yere gidip, akşam tekrar eve dönme külfeti yaşamazsınız ama kendi evinizdeki düzeni, çocuğun şartlarına göre değiştirmeniz gerekebilir. Bunun aksini düşündüğünüzde ise, belki sabah akşam trafikte biraz yorulursunuz ama evinizde bir değişikliğe gitmek gibi bir zorunluluğunuz olmaz.

EVDE ÇOCUK BAKIMI İŞİ, ÇOCUK BAKICILIĞI
Evde çocuk bakıcılığı yapmak ile ilgili eğitiminiz varsa; ilgili okullardan edindiğiniz bir diploma ya da katıldığınız kurslardan almış olduğunuz sertifikalar, bu durumda iş bulmanız daha kolay olacaktır. Bu konuyla profesyonelce ilgilenen ajanslar da artık ciddi bir sektör haline gelmiştir. Daha çok, eğitimli ve önceden referansı olan kişileri portföylerine alarak, çocuğuna baktırmak isteyen ailelerle bir araya getirerek, her iki tarafın da, biraz daha kurumsal düzeyde bir işbirliği yapmalarına aracılık etmektedirler. Bu ajanslar belli bir yüzde anlaşması ve sözleşme ile çalışmaktadır. Bir ajansla çalışmak, her iki tarafın da talep ve haklarının bir kağıt üzerinde somut hale gelmesi ve olası bir anlaşmazlık durumunda, hatalı tarafın hangisi olduğunu belirlemede kolaylık sağlar. Bazı aileler, sadece çocuk baktırmak istediklerini söyler fakat işe başlayan kişiye bir süre sonra birtakım ev işlerini, temizlik, yemek gibi işleri de yaptırmaya başlayabilirler. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için, iş tanımınızın tam anlamıyla net olarak belirtilmesi önemlidir. yeniisfikirlerin.com


Evde çocuk bakıcılığı yapmak konusunda en önemli husus güvendir. Hiç kimse tam olarak güvenmediği birisine, en değerli varlığını, çocuğunu emanet etmek istemez. Yeterli güven sağlandıktan sonra ise, aile gerçekten çocuğunun iyi bakıldığını düşünüyorsa, çalışan kişiyi artık ailesinden ayırt etmeyecek duruma gelebilir. Öyle ki; aynı ailenin 3 çocuğunu da büyütmüş, uzun yıllar tek bir aileyle çalışmış kişilere rastlamamız mümkündür. Bu güveni ve aile sıcaklığını sağlamak, her ne kadar, bakıcılık yapan kişinin emeğine ve işindeki hassasiyetine bağlı olsa da, çocuğuna baktıran ailenin de iyi niyetli yaklaşımda bulunması önemlidir.
Son yıllarda, evde çocuk bakıcılığı yapan bir kişi; çalıştığı saatlerin uzunluğuna, baktığı çocukların yaşına, kaç çocuk baktığına ve hatta evin bulunduğu şehir ve semte göre farklılıklar gösterdiği kesin olmakla birlikte, sabah 8.00 ile akşam 18.00 gibi saatler arası çalışıyorsa, ülkemiz şartlarında hiç de fena olmayacak bir gelir elde edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar