-->

Girişimciler İçin İş Bulma Fikirleri

Sponsorlu Bağlantılar
Girişimciler İçin İş Bulma Fikirleri

İş Fikri Araştırmasına Başlamadan Önce Bazı Temel Noktaların Bilinmesi Gereklidir. Herkes Bir İş Fikri Araştırabilir Ve Bulabilir. İş Ve Eğitim Geçmişi Bulunabilecek Fikirleri Sınırlandırmaz. Fikir Bulmada Başarılı Olabilmek İçin Her Şeye Bakmaya Hazır Olunmalıdır. Hayal Gücünün Tamamen Serbest Bırakılması Ve Bunu Takiben Çoğu Fikrin Gün Yüzüne Çıkması Sağlanmalıdır.

Beyin Fırtınası Yapmak:
Başarılı Bir Beyin Fırtınası Uygulaması İçin, Öncelikle Bir Grup İnsan Bir Araya Getirilmelidir. Bu İnsanlar Aile Fertleri, Meslektaş Veya Dostlar Olabilir. Bir Grupla En İyi Sonuç, Dört Veya Sekiz Kişi İle Alınmaktadır. Bu Sistemde Yeni Fikirler Bulmak İstenildiğinde Bir Konu Seçilmeli, Beyin Fırtınası Seansı İçin Bir Zaman Sınırı Tayin Edilmelidir. Yaklaşık 15 Dakika Genellikle Yeterli Olmaktadır. Hiçbir Fikre Karşı Olumsuz Tepki Verilmemeli, Olumsuz Yorum Yapılmamalıdır. Son Bahsedilen Fikirden Yeni Fikirler Çıkarılmalıdır.

Fikirler Haritası Yöntemi:
Beyin Fırtınası Yöntemine Benzemektedir. Bir Fikirler Haritası Üretmek İçin Önce Büyük Bir Kutu (Veya Daire) İçine Bir Konu Yazılır. Bu Konu İle İlgili Bir Başka Fikir Ortaya Çıkması Halinde, Büyük Kutuya Bağlantılı Başka Bir Kutu İçine Yazılır. Bağlantılı Kutuların Her Serisi Olabildiğince Araştırılarak Uzatılır. İstenilen Uzunlukta Bağlantı Kutu İle Süreci Başlatılabilir.

Sorun Çözümü Yaklaşımı Yöntemi:
Birçok Ürün Ve Hizmet, Belli Sorunlara Yanıt Olarak Geliştirilmiştir.
Leke Çözücü
Tüp Cila (Ayakkabı İçin)
Süper Market El Arabaları
Hırsızlık Alarmı
Bunların Her Biri Belli Bir Sorunla Baş Edebilmek İçin Tasarlanmışlardır. Bazı Çözümler Çok Açık Olmakla Birlikte, Bazı Durumlarda Farklı Olabilir. Bir Sorunla Karşı Karşıya İken Sorunu Çözmek İçin Takip Edilen Bir Aşamalar Dizisi Vardır:
Olguların / Gerçeklerin Belirlenmesi
Sorunun Nedenini Öğrenilmesi
Çözümler Hakkında Düşünülmesi
Mümkün Olan Çözümlerin Elenmesi
En İyi Çözümün Seçilmesi
Seçilen Çözümün Uygulanması
Başarı Veya Başarısızlığın Değerlendirilmesi

İnsan İhtiyaçlarını Karşılamak:
İnsanların İhtiyaçlarını Veya İsteklerini Karşılamak, Sorun Çözümüne Çok Benzer.
Çünkü İnsanların Çok Çeşitli İhtiyaç Ve İstekleri Vardır.
Öncelikle İnsanların Temel İhtiyaçlarını Düşünüldüğünde:
Yiyecek Ve İçecek
Giyim
Barınma
Ulaştırma
Eğlence
Bilgi
Yeni İş Fikirleri Edinilebilir.

Birçok İnsan İçgüdüsel Bir Şekilde Sahip Oldukları İş Becerilerine Dayalı Bir İş Kurmayı Düşünür. Bunlar Kaynakçılık, Aşçılık, Mühendislik Veya Kelime İşlem Hizmetleri Olabilir. Çoğu Zaman, İşte Edinilen Becerilere Dayalı Bir İş Kurmak Mümkündür; Başka Birçok İnsanda Da Aynı Becerilerin Olması Ve Dolayısı İle Çok Güçlü Bir Rekabet Olması Muhtemeldir. Buna Karşı Önlem Almanın Bir Yolu, İşe Kendine Has Bir Özellik Vermektir. Ve Bütün Bunların Dışında Girişimci Olmaya Karar Verdiğiniz Andan İtibaren Artık Çevrenizde Olup Bitenlere Daha Farklı Bakacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar